7. marec, 2018 Blog

Trendy v architektúre rodinných domov 2018

Rok 2018 sa v ateliéri APEX A rozbehol produktívne a my sme stihli do obehu uviesť novú publikáciu Rodinné domy INAK '18.

Okrem toho sme pre vás pripravili zoznam trendov v architektúre rodinných domov 2018.

Pre všetkých, ktorí tento rok uvažujú nad životným krokom, teda výmenou menšieho či väčšieho bytového priestoru za rodinný dom a plánujú stavať, ponúkame naše tipy pre kvalitné a moderné rodinné domy.

7 trendov v architektúre rodinných domov 2018

1. Minimalizmus

Minimalizmus je trend, ktorý v architektúre a dizajne kraľuje už niekoľko rokov. Jedným z prvkov minimalistickej architektúry je, že sa hľadajú úsporné riešenia, v ktorých sú priestory bez hluchých miest. Ako ukážku minimalizmu v architektúre by sme vám radi ponúkli naše projekty MINIATURAnovinku CR HOUSE. Práve projekt CR House je veľmi inovatívny, pretože medzi jednotlivými izbami sa dá prechádzať priamo, bez toho, aby tam boli chodby, a teda spomínaný zbytočný priestor. Projekt sme pripravili v spolupráci s firmou CRH Slovensko.

Vizualizácia a pôdorys projektu Miniatura

projekt-rodinneho-domu-miniatura-1

Vizualizácia a pôdorys projektu CR House

crhouse-p2

2. Eco-friendly alebo udržateľné riešenia

V APEX A pri navrhovaní typových či individuálnych projektov presadzujeme filozofiu eco-friendly riešení. Takýto trend sa dá dlhodobo pozorovať aj vo svetovej architektúre. Hľadajú sa spôsoby realizácie domu, ktorý od momentu, kedy sa do neho nasťahujú jeho obyvatelia, čo najmenej zaťažuje životné prostredie.

3. Zelené strechy

V náväznosti na ekologické riešenia vám chceme bližšie predstaviť zelené strechy. Tvoria sa tak, že sa na plochú či šikmú strechu nanesie vrstva extenzívnej zelene, ktorá si žije svojím životom. Funguje z toho, čo má od prírody. Benefitom zelených striech je zlepšenie vnútornej klímy v dome. Takéto strechy projektujeme pri individuálnych projektoch, a aj napriek vyšším vstupným nákladom, sú pre majiteľov domu veľmi zaujímavým riešením. Pre všetkých, ktorí by mali o danú problematiku záujem, odporúčame návštíviť webstránku nášho partnera, firmy www.darvi.sk, ktorá sa špecializuje na strechy.

Zelenú strechu si môžete všimnúť na vizuálizácii projektu rodinného domu Docus (nižšie), ktorý je novinkou roku 2018.

 

 
docus-p2

4. Generácia Millenials

Typy projektov a preferencie pri stavbe domu sa menia z generácie na generáciu. Millenials, alebo ľudia narodení od začiatku osemdesiatych, až do polovice, respektíve konca deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia, sa radi zaujímajú o individuálne projekty. Ich častou túžbou je mať projekt spracovaný na mieru, podľa požiadaviek ich životného štýlu.


V našom ateliéri veľmi radi tvoríme individuálne projekty a snažíme sa pochopiť aj ten najmenší detail, ktorí si klienti želajú v rodinnom dome mať. V roku 2017 sme pracovali na rôznych individuálnych projektoch, z ktorých pre inšpiráciu ponúkame niekoľko ukážok.

 

Z našich prác: Villa na Slanci (Individuálny projekt)

 
villa-na-slanci

Z našich prác: Villa v Tavárikovej osade (Individuálny projekt)

vila-tavarikova-osada

Z našich prác: Villa v Kráľovskom údolí (Individuálny projekt)

 
villa-v-kralovskom-udoli

5. Prirodzené svetlo

Ďalším, nemenej dôležitým trendom v architektúre rodinných domov, je prirodzené svetlo. V kvalitnom návrhu projektu sa počíta s čo najviac slnečným priestorom, aby sa presvetlili obytné miestnosti, a na to sa využívajú šikmé alebo ploché strechy. Presvetlenie sa realizuje aj cez fasádu alebo cez veľké presklenné časti domu.

Často sa nás pýtate: Nie je veľká presklenná plocha tou drahšou voľbou? Opak je pravdou. Fixná časť okna stojí rovnako ako fasáda s omietkou.

Na realizácii šikmých a plochých striech spolupracujeme s firmou VELUX. Pozrite si vizualizácie, kde boli do nášho projektu MOTIV zakomponované okná VELUX. Domy boli zrealizované a tešia sa na svojich majiteľov v urbanizácii Lastovičky v Novej Dedinke

 
motiv-1
motiv-2

6. Nadčasové materiály

V roku 2018 budú pri stavbe domu prevládať nadčasové materiály. Patria medzi nich pohľadový betón, drevo a prírodný kameň, ktoré sa využívajú na fasády a aj v interiéri. Okrem toho sa bude úspešne pracovať s hliníkovým plechom, ktorý sa využíva pri šikmých strechách a fasádach.

Nadčasové materiály môžete vidieť na vizualizácii domu s projektovým názvom “Šopa”, ktorý sme pripravili pre majiteľov, ktorí stavajú na Záhorí. Do prostredia ideálne zapadá biela fasáda s drevom a kameňom. Interiér bol tiež nakombinovaný so starým kameňom.

 

 
projekt-rodinneho-domu-sopa-2
projekt-rodinneho-domu-sopa-interier

7. Farby na fasáde a omietke

Uvažujete nad tým, aké farby použiť na vašej novej fasáde? Biela farba je farbou omietky a fasády, ktorá dominuje a je nadčasovou. Populárnymi sú aj šedá a antracitová. Pastelové farby sa využívajú ako akcent, a ak niekto túži po výraznejšej fasáde, odporúčame zelenú a žltú.

Dúfame, že naše tipy na trendy v architektúre rodinných domov 2018 vás oslovili a využijete ich. V APEX A vás radi uvidíme na osobnej konzultácii alebo vám na otázky odpovieme telefonicky. Kontaktuje nás už dnes :)